.WHAT Y0U ARE, WE ALS0 WERE........................WHAT WE ARE, Y0U ALS0 WiLL BE.

Září 2005

Queen Of The Damned

28. září 2005 v 12:52 | HřbiTovanda |  -Queen Of tHe daMned
.
.
.
.
.
.
Vampýr jakožto rocková hvězda. To není úplně špatný nápad. Místo na pivko zajde po koncertu vysát pár fanynek, prostě takový svérázný umělec. Avšak fakt, že hlavní hrdina Lestat (Stuart Townsend) je upír-rocker, by vás rozhodně neměl donutit se na film podívat. Mohl by být klidně hvězdou serálu Beverly Hills nebo modelem spodního prádla:) V příběhu totiž nehraje skoro žádnou roli. Věta "Jsi odvážný jako tvá hudba, Lestate" pak vyznívá jako nechtěný vtip, neboť písně, které Lestat a jeho kapela hrají, jsou náleven toho nudnějšího elektro-pop-metalu. Ať žijí HIM!
Pokud není pro film důležitá hudba, tak co tedy? Nic. "Královna prokletých" nemá žádný jendotící prvek, postavy se protáčejí příběhem jako náměsíčné zombie a otivace jejich jednání je nejasná. Nejzajímavější část, v níž se tvůrce snaží naznačit, jak by mohla figurovat skupina s upířím frontmanem, je přerušena nicneříkijící retrospektivou. A divák se ptá: "Proč má Lestatův stvořitel ve svém sídle zkamenělou upíří královnu?" Jak se Lestatův deník dostal k nemohoucím, naprosto směšným vampyrologům?" Lestat je okouzlený hudbou , a to je také důvod, proč se po mnoha letech živoření rozhodne stát se muzikantem a ukázat se veřejnosti. ¨Prozrazuje upírská tajemství, což ostatní zubaté pochopitelně dožírá. Navíc se mu jeho hudbou podaří probudit brutální královnu Akashu, která ho přiměje, aby se stal jejím mužem. Tento příběh lásky sleduje vampyroložka Jessy, která podlehne Lestatovu charismatu a zamiluje se do něj.
Bohužel, scénář je děravý a nespraví ho ani podivné postavy, které se jako deus ex machina objevují v půlce filmu. Tragicky zesnulá mladá zpěvačka a herečka Aaliyah v roli Akashi roli v podstatě nemá co zkazit. Druhá žena na scéně, Jessy (Marguerite Moreauová), ovšem vypadá, jako by si odběhla na nákup místo na výzkum upírů. Upíři jsou vůbec ve filmu předvedeni jako pouťová atrakce.
Původní písně pro film složil Jonathan Davis (KoRn), a nazpívaly je Papa Roach, Manson atd.
Queen of the Damned, USA 2002. Režie:Michael Rymmer. Scénář: Scott Abott, Michael Pertoni. Hudba: Richard Gibbs, Jonathan Davis. Hrají: Stuart Townsend, Aaliyah Haughton, Marguerite Moreau, Vincent Perez aj.

úVoD, KonoPí, těKavé láTky, opiáTy

26. září 2005 v 18:47 | HřbiTovanda |  -dRoGy

.

.
.
.
.
.

Tento stručný přehled slouží pouze jako základní informace o návykových látkách (drogách), vyskytujících se v České republice. Je určen především těm, kteří se nezabývají profesionální péčí o osoby závislé na drogách (učitelům, rodičům apod.). Materiál není určen jako podklad pro prevenci, slouží pouze pro základní orientaci. Přehled se týká pouze ilegálních drog, proto v nem nejsou uvedeny informace o alkoholu a nikotinu.

V dalším textu jsou popsány příznaky, doprovázející užívání jednotlivých drog. Při podezření na užívání drog je však nutné věnovat pozornost nejen jednotlivým příznakům, ale též sledovat ostatní projevy, které užívání drog provázejí. K nejdůležitějším základním známkám patří jakákoliv zásadní ZMĚNA (v chování, jednání, vzhledu, zdravotním stavu a fyzické kondici). Výskyt izolovaných případů, byť by se jednalo o příznaky popsané v tomto přehledu, ještě nemusí znamenat souvislost s užíváním drog. Konečně, i v případě prokázaného podezření, je vždy vhodné konzultovat situaci s odborníkem z některého zařízení pro léčbu závislosti na návykových látkách.

Legenda

Skupina drog

1. název drogy (včeetně slangového názvu)
2. vzhled, forma (ve které se uvedené drogy vyskytují)
3. způsob užití drogy (aplikační cesta, např. perorální - ústy, čichání, injekce...)
4. účinky drogy (bezprostředně po požití drogy)
5. příznaky (viditelné, zjevné, pozorovatelné)
6. rizika (následky užívání drogy, poškození organismu)
_____________________________________________________________________

Konopí (cannabis)od vzrostlé rostliny, semínka, lisovaného produktu (hašiš) až po marihuanovou cigaretu
 1. název drogy:
  • MARIHUANA ("tráva", "marijánka")
  • HAŠIŠ ("haš")
(obě drogy jsou produktem rostliny cannabis sativa, var. indica, tj. indického konopí)
 1. vzhled, forma:
  obdoba tabákových listů, semínka (marihuana), kousky různě zbarvené, nejčastěji tmavohnědé pryskyřice (hašiš), tmavá olejnatá tekutina (hašišový olej), někdy forma různých cukrovinek či pečiva
 2. způsob užití:
  kouření (cigareta = "joint", čti [džoint], ev. dýmka - hašiš
  ústy (jídlo - cukrovinky, pití - čaj)
 3. účinky:
  velmi odliššné (dle typu drogy, resp. obsahu účinné látky, kterou je tetrahydrocannabiol - THC) - od mírné euforie až po halucinace (nejčastěji zrakové)
 4. příznaky:
  nepřirozená veselost, rozjařenost, rozšířené zornice, zarudlé oči, zrychlený puls, výrazně zvýšená chuť k jídlu, pot páchne po spáleném listí či trávě
 5. rizika:
  zhoršení koncentrace, postřehu, prodloužení reakčního času (riziko dopravních nehod!)
  při chronickém užívání: poruchy nálady, "flashbacky" - viz Halucinogeny,
  poruchy paměti, vznik psychické závislosti, chronické záněty sliznic, spojivek, neplodnost, riziko poškození plodu, poruchy imunity, krvetvorby, rakovina plic
__________________________________________________________________

Těkavé látky (solvencia, inhalancia)


 1. název drogy:
  různé chemické látky, nejčastěji ve formě organických rozpouštědel, ředidel, lepidel, čistících prostředků, barev (např. TOLUEN, TRICHLORETYLEN, ale též BENZIN aj.)
 2. vzhled, forma:
  plechovky, lahve s chemikáliemi či jejich zbytky, tuby (lepidla), někdy spreje
 3. způsob užití:
  inhalace (čichání, vdechování) výparů, snaha o jejich koncentraci vede k inhalaci v omezeném prostoru (pod dekou, nasazování igelitových sáčků na obličej apod.)
 4. účinky:
  psychický útlum, obluzenost, spavost, poruchy vnímání
 5. příznaky:
  chemický zápach z úst, dechu, šatů, zasněnost, opile vzezření, rozšířené zornice, zarudlé oči, vyrážka v okolí úst a nosu, stopy chemikálií na rukou či oděvu
 6. rizika:
  nejvážnějším rizikem je možnost předávkování s následnou těžkou otravou, končící někdy úmrtím, poruchy orgánů (jater, mozku, plic, krve), funkční poruchy (zhoršení paměti, zvýšená únavnost), psychická závislost
___________________________________________________________________

Opiáty


.zleva morfin, heroin, braun, kodein
 1. název drogy:
  • BRAUN ("béčko", směs derivátů kodeinu
  • HEROIN ("háčko", "herák")
  • KODEIN ("káčko")
  • MORFIN
 2. vzhled, forma:
  prášek (= heroin, barva od bílé po hnědou), tablety (léky s obsahem opiátů, kodein), ampule (různé preparáty s obsahem opiátů), tekutina (= braun, hnědě zbarvená)
 3. způsob užití:
  kouření, šňupání, injekce (většinou nitrožilní)
 4. účinky:
  celkový duševní a tělesný útlum, zklidnění, uvolnění, snížení či odstranění bolesti
 5. příznaky:
  po užití drogy: stav omámení, poruchy koordinace, zpomalené reakce, zúžení zornic ("špendlíková hlavička")
  stopy chronického užívání: výtok z nosu, vodnaté oči, stopy po vpichu (které mohou být zanícené), bledá kůže, hubenost
  nález pomůcek: jehly, stříkačky, opálený staniol či lžička
 6. rizika:
  nejvážnejším rizikem je možnost předávkování, které může skončit úmrtím, velice rychlý vznik psychické a fyzické závislosti s těžkými odvykacími (abstinenčními) příznaky, následujícími krátce (někdy již za několik hodin) po odeznění účinku drogy, ztráta zájmů, kriminální jednání (krádeže, agresivita), poruchy potence u mužů, u žen poruchy menstruace, vážné poškození organismu (mozku, jater, záněty žil), riziko infekcí (žloutenka, HIV/AIDS) při používání nesterilních jehel a stříkaček.Tlumivé LáTky, sTimulační láTky, HaLucinoGeny

26. září 2005 v 18:46 | HřbiTovanda |  -dRoGy

.

.
.
.
.
.
Tlumivé látky
název drogy:
  • NEOPIÁTOVÁ ANALGETIKA(léky proti bolestem)
   BARBITURÁTY (léky s obsahem barbiturátů, např. fenobarbital)
   HYPNOTIKA (léky "na spaní")
   SEDATIVA (léky "na uklidnění")
   ANXIOLYTIKA (léky proti úzkostem, např. benzodiazepiny, diazepam)
 1. vzhled, forma:
  různobarevné tablety, dražé, kapsle, injekční ampule
 2. způsob užití:
  injekce, ústy (tablety)
 3. účinky:
  relaxace - uvolnění, při vyšších dávkách celkový útlum (tělesný i duševní)
 4. příznaky:
  zpomalené myšlení, setřelá a zpomalená řeč, apatie, ospalost, otupělost, opilé vzezření, náladovost
  nález pomůcek: injekce, jehly či lékovky, obaly od léků
 5. rizika:
  vznik psychické i fyzické závislosti, možnost předávkování s následnou otravou, bezvědomím, úmrtím, při náhlém vysazení riziko epileptických záchvatů (zvláště u barbiturátů)
  při chronickém užívání: bolesti hlavy, deprese, úzkosti, agresivita
____________________________________________________________________

Stimulační látkyzleva kokain, žlutá látka pervitin - metamfetamin, amfetamin, efedrin
 1. název drogy:
  • AMFETAMIN
  • EFEDRIN
  • PERVITIN (= METAMFETAMIN, "péčko", "perník", "piko")
  • KOKAIN ("koks")
  • "CRACK" (= kokainová báze, koncentrovaná směs vzniklá z kokainu, jedlé sody a vody, v krystalické formě určená ke kouření)
  • různé léky - např. triphenidyl ("trifák")
 2. vzhled, forma:
  různobarevné tablety, práššek (nejčastěji bílý), krystalky ("crack")
 3. způsob užití:
  kouření, šňupání, injekce
 4. účinky:
  tělesná i duševní stimulace, zvýšení bdělosti, snížení či odstranění únavy a chuti k jídlu, při vyššších dávkách úzkost, potřeba překotné činnosti, neklid, nespavost, svědění, mravenčení (pocit hmyzu pod kůží - kokain), vztahovačnost, pocity síly a nadřazenosti, náladovost, agresivita, po odeznění bezprostředního účinku hlad, vyčerpání, spánek, deprese, při velkých dávkách hrozí srdeční selhání a riziko smrtelných otrav při předávkování
 5. příznaky:
  pocení, sucho v ústech, zvýšený krevní tlak, roztřesenost, neklid, rozšířené zornice, chronická rýma provázená výtokem nebo krvácením z nosu, poškození nosní přepážky (kokain), hubnutí, bledá kůže
 6. rizika:
  vznik výrazně psychické závislosti (nedochází ke zvyšování dávek, ale droga je užívána častěji), pocity pronásledování (paranoidita), agresivita, halucinace, poruchy paměti
___________________________________________________________________

Halucinogenydruhy tripů LSD, tabletka Ecstasy
 1. název drogy:
  • syntetické LSD ("kyselina", "acid")
  • "TRIP" (= směs halucinogenů, nejčastěji obsahují LSD)
  • MDMA ("ECSTASY", "extáze", má též stimulační účinky)
 2. přírodní (látky obsažené v některých rostlinách, kaktusech, houbách)
  • MESCALIN
  • PSILOCYBIN
  • PSILOCYN
 3. vzhled, forma:
  malé čtverečky papíru (několik milimetrů) impregnované tekutinou či gelem - drogou (LSD), tekutina (odvary, nálevy z přírodních drog), tablety, kapsle ("ecstasy")
 4. způsob užití:
  perorální - ústy
 5. účinky:
  poruchy vnímání různých smyslů, zejména halucinace (= vnímání neexistujících podnětů, objektů) - ne vždy mají příjemný obsah, někdy jsou naopak děsivé, změněné prožívání reality, včetně vlastní osoby, změny nálady
 6. příznaky:
  rozšířené zornice, zrychlený puls, zrudnutí v obličeji, někdy zvýšená tělesná aktivita
 7. rizika:
  vznik psychického návyku, poruchy sebeovládání, riziko přetrvávání psychické poruchy či její provokace (např. chorobná vztahovačnost - paranoidita), "flashback" (čti [flešbek]) - jde o opakované prožitky účinku halucinogenní drogy bez jejího požití, a to i za delší dobu (měsíce) po poslední zkonzumované dávce, vzácně po odeznění účinku drogy přetrvávají depresivní stavy s rizikem sebevražedného chování.

Vlčí

26. září 2005 v 17:31 | HřbiTovanda |  -MoJe PoéSiE


Vrčí na sebe jak dva psi
a jeden z nich je vlkem
pro něco vrčet je věcí cti
a tomu druhému to leze krkem
ježí srst a zuby cení
sem tam štěknou občas zavyjí
vím, že k ničemu to není
a nebude ani když se zabijí
psa jsem měla kdysi ráda
než mi srdce zuby potrhal
od vlka mě čeká mnohá zrada
přesto na měsíc s ním vyju dál
někdy sice zuby vycení, ale nehryže
svou divokostí strach mi nahání
pak zas měkkým jazykem mi ruce olíže
jednou poslechne své krve volání
odběhne za svou vlčicí
zůstanu vkotci zavřená
se mnou hlídací pes vrčící
dobře vím co to znamená
přivykat vlčí volnosti
dělat si co chci a ne co musím
přitom mít omezené možnosti
pro chvíli štěstí peklo zkusím
______________________________________________________________

Hřích noci

26. září 2005 v 17:30 | HřbiTovanda |  -MoJe PoéSiE
Šumění listí v letním vánku
jak hudba z ráje jemně zní,
vonící tráva láká k spánku
a nebo alespoň ke snění...

Čas svoji mocnou vládu ztrácí,
hranice světa nekončí.
Dálky spojují lehce ptáci,
myšlenky sítě pavoučí.


V kůži se vpíjí zvláštní chvění,
snad spojení dvou věčných já,
kdo nevnímá, tak neocení,
jak je ta chvíle kouzelná.


Podvečer výsostně se pyšní
hedvábím s miliony hvězd,
pak jedna, jak když padá z výšin,
touhu v skutečnost slíbí vplést.


Tajemno noci náhle hladí,
teplo i chlad se potkají,
okamžik střízlivost zahání
a duše chóry zpívají.


S rosou pak obzor od červánků
jakoby studem zrůžoví,
strom, němý strážce vzdušných zámků,
čeho byl svědkem, nepoví...
_____________________________________________________________

Naše rozloučení

26. září 2005 v 17:28 -MoJe PoéSiE
Dědictví vzpomínek v rukou mých
Slyším Tě vyslovit mé jméno
Téměř vidím Tvůj úsměv, slyším smích
Cítím teplo objetí Tvého.
Ale nic než ticho tu už není…
Bylo to naše rozloučení?

Sladký miláčku, nebuď tak ustarán,
Vidím že v Tvých očích žal se zračí
Ne, nejsi tím, kdo na světě je sám
Ačkoli ten pocit máš a v mysli Tě to tlačí.

Nikdy neměla bych pomyšlení
Že tak brzo přijde dnešní den
Neměli jsme žádný čas na rozloučení
Jak svět si takhle dál může běžet jen?!

Je mi líto, že bortí se Ti svět.
Během těchto nocí budu Tě sledovat..
Odpočiň si, jdi spát, a to třeba hned
Protože můj milý, jestli mě máš rád….

…tak tohle není naše rozloučení.
Není naše rozloučení…
_________________________________________________________________

Mlha

26. září 2005 v 17:28 -MoJe PoéSiE
Má krok tak lehký a tichý
chlad je jí nejbližší cit,
přináší tajené hříchy,
co v močálech chtěli jsme mít.

Jemný šat, ale skromná není,
najde si každičký kout,
v kterém se emoce šklebí
z rezavých kovových pout.

Je lehká a přitom má sílu
vyhledat v nás jedno já,
hraje dobrou i zlou vílu,
co pohádku zachránit má.

Sluneční paprsek září,
najít ho v sobě, jsi král
a mlha s vědomím v tváři
jde dál.
____________________________________________________________

Ledová královna

26. září 2005 v 17:19 | HřbiTovanda |  -MoJe PoéSiE
Když je listí spadané
A nebe začíná se barvit do šeda
Noc pokradmu ukrajuje dne
A slavík se zpěvem loučí že srdce usedá,
Je čas se před jejím ledovým peklem skrýt.

Přichází na mrazivých křídlech
Je lepší v tu dobu někam jít
Ta zima ta ti vezme dech
Polapit tě do svých spárů bude chtít.

Při jejím objetí srdce tvé zkamení
Přikrade se v noci, kdy jsi úplně sám
A když uslyšíš její šeptání
Začne ti tuhnout krev v žilách
Uteč dřív než si tě najde

Kdykoli když nelítostně zuří
Tak život sebere všemu
A všechno se v ní bouří
Je přirovnáním ke všemu zlému

Má obrovskou moc a celou zem ovládá
Slunce se vzbudí a rozplyne
Svět otevřel oči a hned ho napadá
- zánik nového dne.
____________________________________________________________

Cesty

25. září 2005 v 21:40 | HřbiTovanda |  -MoJe PoéSiE


Jsou cesty dopředu i cesty zpátky,
vedou hlavní branou , zadními vrátky.
Přes pole, přes lesy vedou ty cesty,
přeš štíty velehor, hlavními městy...
Cesty jsou jak lidé, každá je jiná.
Je na nich kamení, je na nich špína,
v prachu se utápí, je na nich bláto,
a přesto po nich jít, to stojí za to.
Jsou cesty na konci, jsou cesty zrodu,
cesty do područí i na svobodu.
Jsou cesty za zlatem, kde kyne sláva...
Kde nikdo nechodí, tam roste tráva.
Jsou cesty na sever , jsou cesty na jih,
od pólu k rovníku, v neznámých krajích ...
Cesta na Řím vede alejí stromů,
ale ta nejhezčí , ta vede domů.
__________________________________________________________________

Alchymistka

25. září 2005 v 21:38 | HřbiTovanda |  -MoJe PoéSiE
Zlato proměním v kámen
a písek na stříbro.
Byl jsi do mé chýše vmámen,
teď držím Tě za křídlo.

Už nevyvázneš stejný,
Tvá duše si běží pro růži.
Smysl slov není neochvějný,
kreslím Ti sebe na kůži...

Vzdáš mi své oči,
proměním je v tůně,
Tvá minulost skončí
v přítomnosti lůně...
_________________________________________________________

židovskey řbitof....

25. září 2005 v 21:18 | HřbiTovanda |  -Pocity, myšlenky, dojmy a tak všelijak podobně. . .
.
.
.
.
.
.
Tak v sobotu jsem se, po týdnu stráveným doma s kašlem , teplotama a rýmou (opravdu velmi zábavní společníci....) konečně dostala ven , na vzduch. Konkrétně jsem se vypravila na jeden židovský hřbitof u vsi Telice , směrem od Plzně na Kladruby. Skrývá se za kamennou zdí na okraji nevelkého lesa. . . Slunce prosvítalo skrze stromy a paprsky hladilo staré kamenné náhorbní desky, porostlé lišejníkem.V korunách stromů se proháněl větřík a čechral spadané listí a po zemi se plazil jakýsi druh břečťanu, který se, jak jsem si už všimla , vyskytuje snad na každém žid. hřbitově.. Jestli by se to tak dalo říct, z těchto lidí asi "roste" tento popínavý druh.... Sedla jsem si na kmen padlého stromu a vnímala ten úžasný klid a to ticho. ..Nakonec sem se se hřbitovem rozloučila pohledem na polorozpadlou márnici...

O metalu 1

23. září 2005 v 17:44 | Hrbitovanda |  - MeTal
Okolí vnímá metal jako hudbu úpadku, zloby a nenávisti vůči všemu "správnému a dobrému". Ale proč? Já nevím. Ti, co tenhle žánr odsuzují a zatracují, ji ani neznají. . . Jen z vyprávění nebo útržkovitých poslechů něčeho, co se jim nelíbilo. Ale ty jejich názory nejde brát vážně ;) Základním stavebním prvkem metalu jsou el. kytary a bubny (nebo i umělý bubeník na poči) a zpěv může být jakejkoli - od absolutního chrčáku až třeba po zpěv operní. Důležitý je ale aby zůstaly elektrický kytary.
Já osobně si myslím, že metal je nejlepší hudební směr, jaký znám!:)
heavy metal
- jeden z nejznámějších stylů na metalové scéně. Hlavním poznávacím znamením heavy metalu je melodičnost a zpěv ve vysokých tóninách. Rychlost taky není zanedbatelná. Zpěv bývá čistý a srozumitelný. Velmi chytlavé refrény převážně ve sborech. Skupiny (Iron Maiden, Helloween, Rage, Stratovarius apod.) Heavy metal je asi nejoblíbenější styl v metalu. A v dnešní době se pomaličku vrací jeho síla. Mnohými zatracovaný pro údajné plagiátorství, ale mnohými obdivovaný za čerstvý heavík.
power metal
- síla, která má proudit z tohoto stylu má být zastoupená zejména v textech, které popisují dávné časy, kdy největší zábavou bývaly různé bitvy, a byl to čas hrdinných bojovníku apod. Nejznámější kapelou, která přesně o tomto zpívá, je Manowar. Tato skupina je známá svými cover obaly na deskách, kde hlavním motivem je takovej svalouš, kterej je tvrdší než samo peklo. Je to trošku kýč, ale pro mnohé fanoušky je to modla. A o fanynky taky nemají nouze. Dyť Manowar je známý svými šoustpárty s fanynkami po každém koncertě:D
Další kapelou, která hraje power metal je Runnig Wild. Ti se zase zaměřili na časy korzárů a pirátů a na dobu slavného francouzského generála Napoleona Bonaparte.
speed metal
- je to vlastně rychlejší verze heavy metalu. Všechno je stejné, akorát rychlejší. Melodičnost zůstala a zpěv se taky nijak nezměnil. Vesměs skupiny, které hrají heavy metal, hrají i speed. Takže připíšu ještě například Grave Digger s Blind Guardian.
thrash metal
- kdo zná Sepulturu, tak ví co je to thrash metal. Je to o něco tvrdší heavy metal. Je kladen větší důraz na syrovost a agresivitu projevu. Známou skupinou, která razila tento styl na sklonku 80-tých a 90-tých let, je americký Testament. A nejznámější kapelou je snad Metallica a Megadeth. Ovšem pouze ve svých ranných časech. Metallica se od thrashe odklonila albem "Load" a Megadeth se začal vzdalovat albem "Cryptic Writings". Všeobecně je tento styl agresivnější než heavy metal.
death metal
- vznikl začátkem 90-tých let. Jedná se o jeden z nejtvrdších hudebních stylů vůbec. Hudba je hodně přitvrzena. Hlavní roli zde hrají naboostrované kytary a zpěvákův chropot, který je chrakteristický pro death metal. Nejznámější kapelou je snad Death, Obituary, Entombed, Grave, Dismember, Unleashed, český Krabathor, polský Vader a spousta dalších. Hlavním spojujícím prvkem death metalových skupin jsou texty. Nejčastěji jde o kritiku společnosti, náboženství, politku apod. Například skupina Obituary na svém albu "World Demise" si vzala na paškál ekologickou krizi. Bolt Thrower zase poukazují nad nesmyslnosti válek apod. Prostě zpívají o všech těch špatných věcech. Ne, neoslavují to. Kritizují to. Samozřejmě, že se najdou spolky, které jen hlásají nenávist vůči lidstvu, ale je to jako všude jinde. Nenávist není tahounem metalu.
doom metal
- pomalý death metal. Základy jsou pořád stejné, ale celkové znění je úplně jiné. V tomto stylu se vůbec poprvé objevují nemetalové nástroje, jako například housle u My Dying Bride, harfy u Elbereth, ženský andělský hlásek a violoncelo u Theatre Of Tragedy apod. Prostě doom metalové skupiny nastolili nový směr, kudy se metal začal ubírat. Nejtypičtější doom metalová skupina dneška je: tvrdá hudba, dva zpěváci (ženský hlas a mužský chropot) a různé flétny, housle, samply, klávesy apod.
black metal
- Tento styl je asi nejextravagantnější ze všech metalových žánrů. Některé skupiny zřejmě nepochopily, co hudební skupiny mají v popisu práce a místo toho, aby pořádně cvičili někde v garáži, tak vypalovaly kostely, zabíjeli se navzájem a jejich hudba byla mizerná. Tak vypadal black metal v ranných začátcích. Dnes je to v drtivé většině jinak. Jediné, co si dnešní blackmetalové skupiny ponechaly je tzv. "warpaint". Bíle natřené tváře a černě dokreslené různé škleby apod. Ale to je image, svým způsobem je to komerční záležitost. Ovšem mnoho skupin se tímto způsobem zviditelňovat nemusí, ale přesto se malují. Dnešní black metal je hojně doplněn klávesy, samply a různými doplňky. Nemetalové nástroje mají zelenou i v tomto, nebo právě v tomto stylu. Kytary jsou naladěné o něco výš než je tomu například v deathu a zpěváci zpívají tím ječákem, jaký známe například v podání Cradle Of Filth, či Dimmu Borgir apod. těch skupin, co hrají black metal je strašná spousta. Dnes je to asi nejoblíbenější styl vůbec, takové kapely jako je Lothlorien, Nokturnal Mortum, Liar Of Golgotha, Ancient, Vintersorg, Siebenburgen, Manegarm, Nagelfar, a mnoho mnoho dalších. Tento styl se hlásí k satanismu a je proti náboženství jako takovému. Názory jednotlivých black metalových skupin jsou různé, ale převládá názor, že každý člověk je zodpovědný za svůj život a má věřit především sobě a svým schopnostem. O tom vlastně, velmi zhruba, je moderní satanismus. Obracejí se víc k historii a mytologiím svých zemí. Na severu dříve řádili Vikingové. A právě oni jsou jedním z hlavních témat black metalových textů. A také se některé skupiny inspirují folklórní hudbou své země. No a pak to zcela po svém zakomponují do svých skladeb a vzniknou z toho tak výborná alba jako například "Goat Horns" od Nokturnal Mortum (Ukrajina) či "Ahenian Echoes" od Nightfall (Řecko) a nebo album "Till Fjalls" od Vintersorg (Norsko). Všeobecně je black metal pořád na vzestupu a už jde především o hudbu a ne o činy.
např.- "Cruelty And The Beast" od britských Cradle Of Filth, tak mi dá za pravdu. Propracovaná hudba do nejmenších detailů. A ještě ten námět. Co dodat? Hraběnka Báthoryová nebyla žádný svatoušek.
grind core
- Je to prostě náhul. Základy převzaty z death metalu a pořádně přihulené kytary a zpěv je ještě brutálnější. např. Kataklysm
industrial metal
- tento průmyslový styl je zvláštní tím, že v hudbě se objevují strojové zvuky. Takový technický, kovový a zběsilý metal. Jako když někdo hraje ve fabrice. Příkladem může být Fear Factory či Strapping Young Lad. Obě kapely se vyznačují zběsilým tempem. Strapping je o něco zběsilejší než Fear Factory. Na albu Demanufacture od FF je právě slyšet to kovové znění.
(převzato od prof. Petříčka)

O metalu 2

23. září 2005 v 16:56 | HřbiTovanda |  - MeTal
gothic metal
- Následovník doom metalu. Ale mnohem jemnější a melodičtější. V tomto stylu je povoleno skoro všechno. Hlavní je, aby to mělo takovou tu trošku melancholickou náladu. Samozřejmě, že, stejně jako celý metal, i gothic metal musí vycházet z el. kytar. V tomto stylu se samozřejmě používají různé smyčcové nástroje, flétny, hoboje a spousta, spousta dalších hudebních nástrojů. Prakticky všechno co hudebníky napadne. Zpěv by měl být spíš odlehčenější a neměl by to být žádný chrčák, přednost má hluboký mužský hlas a čím dál častěji ženský zpěv. Vůbec v tomto stylu se ženy vyskytují podstatně více než v jiném metalovém stylu. Je spousta skupin, kde jsou dva zpěváci. Ale na rozdíl od doom metalu mužský zpěv je převážně čistý a srozumitelný a žena zpívá buď operním zpěvem (velmi často) a nebo normálně. Ten operní zpěv bývá velmi kvalitní. Vůbec zpěvačky v metalových skupinách mají kvalitní hlas. jedná se např. o kapely: Nightwish, Lacrimosa, Dreams Of Sanity, Dreadful Shadows, Lacuna Coil, Haggard, Cemetary Of Scream, Macbeth, Tristania, Trail Of Tears, On Thorns I Lay, Entwine, Dominion, a česká Silent Stream Of Godless Elegy, v těchto skupinách zpívají muž a žena a v následujích kapelách se o zpěv postaral hlavně muž: Ever Eve, My Insanity, Aion, Ancient Ceremony, Heavenwood, Crown Of Autumn a spousta dalších. . Gothic metal je prostě nejlepší.
progresive metal
- Převážně se jedná o skupiny, které se skládají ze známých hudebníků, kteří už mají za sebou úspěšnou kariéru. No a hrají takový mix všeho možného. Ovšem v žádném případě do onoho mixu nepatří ty tvrdé styly. Prostě pohodovka. Na hranici s rockem. Např. Dream Of Theatre, Liquid Tension a Working Man.
atmospheric metal
- tento styl je něco na způsob gothic metalu, ale mnohem, mnohem měkčí. Příkladem může být Tiamat posledních 4 let. V hudbě se vyskytují různé doplňky na způsob šumícího moře, zvuky lesa apod. Do tohoto žánru lze zařadit i The Gathering s albem "How To Measure A Planet", kde je slyšet vysílání z vesmírné stanice. Takže je to spíš na odlehčení. Žádný nářez se nekoná. Čistý atmospheric metal je vesměs nuda.
folk metal
- každý ví, co to je folková hudba. No a samozřejmě, že i tento styl neušel zájmu metalových skupin. Zářným příkladem může být anglická skupina Skyclad. Folk metal patří do těch měkčích stylů. Převážně se jedná o melodiku převzatou z folklóru té země, ze které pochází daná skupina. Velmi často skupiny používají i hudební nástroje, typické pro danou zemi. Samozřejmě je to jen jako doplněk. Takže svým způsobem bychom tento styl mohli nazvat i jako national metal:) Zajímavý styl, který metalovým posluchačům přibližuje kulturu dané země, sice poněkud zkresleně, ale přece.
symphonic metal
- tak tento styl je zřejmě jasný už ze samotného názvu. Prostě metal v doprovodu symfonického orchestru. . Například Waltari a jejich album "Yeah! Yeah! Die! Die!", death metal, skloubený se symfonickým orchestrem, nebo Rage a pražský symf. orchestr na albu "Lingua Mortis". Ale i u těchto kapel se jednalo vesměs o projekty. Něco jiného je například symfonický metal v podání Therion či Lacrimosa. Zatímco Therion už zřejmě vyčerpal své nápady na albech "Theli" a "Vovin", tak Lacrimosa na albu "Elodia" předvedla, jak se má hrát symfonický metal. Symphonic metal patří mezi velmi nákladný styl a tak těch skupin, hrající tento styl, není moc.
dark metal
- To by mělo být něco na způsob black metalu, což? No, zřejmě by z black metalu měla daná skupina hrající dark metal hodně čerpat. A vesměs ano. A k tomu prvky gothic metalu s melancholickými náladami. A které skupiny podle této chrakteristiky sem patří? Tak třeba Graveworm, Legenda, Inner Shrine, Empyrium, Summoning, Opeth apod.
techno metal
- velmi mladý styl. Do povědomí se dostal zejména díky skupině Waltari a The Kovenant. Asi všichni ví, co to je techno. Ovšem techno metal není zas až tak techno hudba, která by se měla hrát někde na house párty. Kovenant hraje docela tvrdou hudbu a techno zde zastupují hlavně rytmy a samply. Je to docela náhul. Více o tomto stylu až když bude více skupin. Techno metal ještě není oficiální označení, . . .
white metal
- sem spadají všechny křesťanské metalové skupiny. A to může jít o death metal, doom metal, gothic metal, no prostě o všechno možné. Jediným společným jmenovatelem jsou křesťanské texty oslavující Ježíše, Boha apod. Jinak znějí úplně k nerozeznání od "nekřesťanských" skupin.

Tak, tohle byla stručná charakteristika jednotlivých stylů.Nu ale každý posluchač má na daný styl, svůj názor a taky hranice mezi jednotlivými styly vidí někde jinde. . .
pževzato od Petříčka z metalmaniacs.cz a mírně upraveno :P :D :X

O mě

22. září 2005 v 16:27 | HřbiTovanda |  -NěCo MáLo o Mě. . .
Sdar jak sviňa, zdravim, . . .
Mý velectěný jméno je Baru a je mi 18. Kde bydlím není podstatný, snad jen řeknu, že je to na západě Čech. Jsem taková holka jedna, na svůj věk prceq ,ale víte co, mě je to jedno . . Co se týče mojí povahy- nedokážu popsat. . Ale tak třeba mě vystihne aprílový počasí, jsem taková proměnlivá že se v sobě moc nevyznám, snad lidi kolem mě by mě dokázali nějak popsat . . :P ono ..no, myslim si, že každej člověk má stejně 3 charaktery - jeden je ten, který si myslí že má . . druhý - ten, kterej mu připisujou ostatní a nakonec třetí je ten, který má DOOPRAVDY. . . Snažim se chodit do školy, dělam obchodku se zaměřením na propagační grafiku. . pak chodim nějakej ten rok na kytáru do hudebky, kde těnhl rok budu absolvova druhej cyklus. Dřív sem i navštěvovala po dlouhá léta organizaci Junák alias po našem "Džunák" . . Jo jo, to byly skvělý časy, zamlada :´) Miluju tolik věcí a věciček, mezi který patří i ty hřbitovy, jejich atmosféra . . .bouřky, tmu, vůni lihovejch fixů, kytky-orchideje. . gothic, hraní na kytáru, koncerty, vampyrismus, vášeň 8-), dřepění u pC :D, jídlo:D, darkness, metlyyyyyy 8-), black!!! clothes etc. . . . ,dragons, fantasy, cestování, filmy - horory:-) psychothrillery atd . . ale teda i naka ta komedie;), voňafky, jižní Čechy, Plzeň:), bublinkovou koupel, básničky, HR Giger Arh+
Hudba, kreslení, focení, čtení knih - to je pro mě takovej únik. Únik od reality. je toho sakra tolik Ale to vlastně není pro ostatní ani důležitý..Jak sem uš mluvila o tom čtení . . .. Čtu nejvíc napínavky a věci o kreslení. Docela ráda čtu i básně, to jako se mi líbí Jacques Prévert, esli chcete co vědět.fakt špica. Nebo taky Gellner,Krchovský…Nebo taky ty knihy o drogách, problemovejch děckach, nezávaznym životě mladejch lidí a tak…třeba My děti ze stanice ZOO , Na cestě,Kdo chytá v žitě…Nebo sou taky dobrý různý hororový povídky. Třeba Lovec duchů od Jamese Herberta. Fakt dobrý. To se líbílo i mý mamce a to je už co říct :P Nebo se mi děsně líbí Řbitov zviřátek od Stephena Kinga ..ale i jeho ostatní knížky sou super, Stývn je pro mě NĚKDO 8) taky si počtu v učebnicích psychologie, a před spaním nepohrdnu pohádkou . . O:) ;P Kámasutra taky ujde:D No ehm o knihách by se toho dal rict važně hodně:)
Projevuje se u mě závislost na hudbě.Na tý metalový, na HCčku, rocku. . . atak, takze posloucham tohle a ještě něco navíc. . .
Within Temptation, Xandria, Staind, Ill nino, Thyrane, Naglfar, Hypocrisy, Nevermore, Bleed the Sky, In flames, Deathchain, As I Lay Dying, Deftones, Incubus, Slayer, Obituary, Pain, Dark Throne, My Dying Bride, Laniena Mentys, 1349, After Forever,Opeth,The Berzerker, Soil, DevilDriver, Six Feet Under, Exmortem, Draconian, Shape of Despair, Swallow the Sun, Diecast, Strapping Young Land, Epica, Warchild, Agony, Stigma, London after Midnight, Arch Enemy, Immortal, Sepultura, Dry Cell, Kidneythieves, Dead Poets, Belphegor, Kittie, Marduk, Mayhem, Nile, Interitus, Vader, Cradle of Filth, Dimmu Borgir,Moonspell, Apocalyptica, Spineshank, Godsmack, Drowning Pool, Stone Sour,Static-X, Soulfly, Fear Factory, Anorexia Nervosa,Tristania, Mudvayne, Sammael, Mnemic, Beltaine, Behemoth, Windir, Gorgoroth, Therion, Moonsorrow, Opeth, Chimaira, Killswitch Engage, Martyrium Christi, Deicide, Shade Empire, cephalic carnage, mourning beloved, Panychida, Children of bodom, Unearth, Solefald, Kittie, Anthrax, Primal Fear. . .
TVRDá HUDBA UMOCNUJE MOJE PREDSTAVY ( sexualni . . . .;-))) O:-))


...a a taky GOTHIC. . .
to je způsob života, způsob myšlení, oblékání, líčení. Gothic lidi spojuje záliba v temnu i když ona to záliba není tak docela, je to naše součást, je to druh depresivní, temné poezie, je to temné umění s nádechem smrti, je to styl hudby. Zkrátka a dobře, je to temnota, která je všude kolem a gothik dokáže z této temnoty udělat něco naprosto fascinujícího a krásného. Slovo Gothic pochází z anglického goth=duch, bude to pravděpodobně od našeho vzhledu a zálibě v hřbitovech :)
Většinou ale lidé náš pohled na svět nechápou, zdáme se jim být šílení. také o nés kolují různé pověry, které nejsou pravdivé. Snad nejaký pomatený psychopat kdysi neco udělal a řekl, že to on může, protože je gothik...Také se říká, že gothici jsou satanisté. Ale najde se spíš větší množství křesťanů gothiků, než satanistů. Ale nejvetší počet Gothiků nemá žádnou víru.
Gothika je tedy způsob jak být sám sebou, jak se cítit dobře v tom, co nás baví bez omezování. Je to způsob nalezení krásy v tom, co ostatní považují za strašné a smutné. A nepotlačování temnoty v sobě, kterou máme vrozenou. Neexistuje žádná definice goths, liší se každý i když máme většinu vlastností společných. Nikdo se nestává gothikem, každý pravý gothik se jím už rodí.
Gothici mají také jednu úžasnou schopnost a to je brát lidi takové, jací jsou, nemusíte si před námi na nic hrát a bát se, že nás vyděsíte, my vás stejně prokouknem a když se nám už ukážete v pravém světle, budeme na vás mít stejný názor. Jediné, co nesnášíme jsou pomluvy, přetvářku a povýšenost, zradu.
Také by bylo dobré se zmínit o tom,že si většina lidí myslí, že gothici jsou jen blázniví puberťáci. Podle lidí jsme blázni, trpíme depresemi, máme zálibu v černé barvě, v depresivních obrázcích a poezii, podivne temné hudbě. V noci se vydáváme ven, chodíme na hřbitov a fascinuje nás nadpřirozeno a smrt...V podstatě to je pravda, ale nám se nezdá, že děláme něco jinak, něco šíleného. My prostě takto žijeme a vyhovuje nám to. Většina goths pubertu jako takovou neprožila, dospěli dřív a chápou věci, které jsou jejich vrtevníkům utajené. Gothici nejsou jen puberťáci, gothici jsou i dospělí lidé, důchodci, jen to u nich už moc nepoznáte. Bílo-černý make-up vyměnili za práci, nebo stařecké hole, nemají potřebu se ukazovat, ale v duši a nitru jsou goths pořád, jen vizuálně je nepoznáte.
Gothici mají deprese a jsou posedlí smrtí...Tohle si také lidé myslí, stačilo, když jsem řekla otci, že jsem Goth a on se mě ptal, co to je a než jsem mu to stihla vysvětlit, přišla matka a řekla: ' To neznáš? Gothická mládež, to jsou ti, jak chodí po tmě na hřbitovy a to její černý oblečení...' Nu dobrá, měla částečně pravdu, ale jen na ten nepatrný okraj životů Goths. Ale řekněte, jestli si tohle o nás lidé myslí, tak se jim ani nedivím, že si myslí, že jsme šílenci. Ale vraťme se k depresím a smrti. Převážná většina Goths má deprese. Tyto deprese nás provázejí a pravděpodobně se jich nezbavíme, ale pomáhají nám tvořit naše temné, depresivní umění. A co se týká smrti, opravdu nás fascinuje, my se jí ale nebojíme, bereme ji jako součást života a žijeme s ní.
Takže nakonec asi jen napsat to, že ten, kdo není Gothik tento článek nepochopí úplně, jen ten, co v tom žije.

Tak to je tak troska o me i dyš by toho tady mohlo bejt mmnohem a mnohem víc ale sem nějak líná to teď zrovna psát! :P heh . .
zatim naschle kozy splasklé Holcicka_ze_hrbitova

ááááá... a spouštímeeee 8-)

22. září 2005 v 9:28 | HřbiTovanda
VíTEjTE NA MýM BL0GÜ :)
ZATíM TU T0H0 M0C ASi NENAJDETE ,
ALE D0čKEjTE čASU jAK0 HUSA KLASU . . .
A PAK PUDEM NA MELASU :))