.WHAT Y0U ARE, WE ALS0 WERE........................WHAT WE ARE, Y0U ALS0 WiLL BE.

O metalu 1

23. září 2005 v 17:44 | Hrbitovanda |  - MeTal
Okolí vnímá metal jako hudbu úpadku, zloby a nenávisti vůči všemu "správnému a dobrému". Ale proč? Já nevím. Ti, co tenhle žánr odsuzují a zatracují, ji ani neznají. . . Jen z vyprávění nebo útržkovitých poslechů něčeho, co se jim nelíbilo. Ale ty jejich názory nejde brát vážně ;) Základním stavebním prvkem metalu jsou el. kytary a bubny (nebo i umělý bubeník na poči) a zpěv může být jakejkoli - od absolutního chrčáku až třeba po zpěv operní. Důležitý je ale aby zůstaly elektrický kytary.
Já osobně si myslím, že metal je nejlepší hudební směr, jaký znám!:)
heavy metal
- jeden z nejznámějších stylů na metalové scéně. Hlavním poznávacím znamením heavy metalu je melodičnost a zpěv ve vysokých tóninách. Rychlost taky není zanedbatelná. Zpěv bývá čistý a srozumitelný. Velmi chytlavé refrény převážně ve sborech. Skupiny (Iron Maiden, Helloween, Rage, Stratovarius apod.) Heavy metal je asi nejoblíbenější styl v metalu. A v dnešní době se pomaličku vrací jeho síla. Mnohými zatracovaný pro údajné plagiátorství, ale mnohými obdivovaný za čerstvý heavík.
power metal
- síla, která má proudit z tohoto stylu má být zastoupená zejména v textech, které popisují dávné časy, kdy největší zábavou bývaly různé bitvy, a byl to čas hrdinných bojovníku apod. Nejznámější kapelou, která přesně o tomto zpívá, je Manowar. Tato skupina je známá svými cover obaly na deskách, kde hlavním motivem je takovej svalouš, kterej je tvrdší než samo peklo. Je to trošku kýč, ale pro mnohé fanoušky je to modla. A o fanynky taky nemají nouze. Dyť Manowar je známý svými šoustpárty s fanynkami po každém koncertě:D
Další kapelou, která hraje power metal je Runnig Wild. Ti se zase zaměřili na časy korzárů a pirátů a na dobu slavného francouzského generála Napoleona Bonaparte.
speed metal
- je to vlastně rychlejší verze heavy metalu. Všechno je stejné, akorát rychlejší. Melodičnost zůstala a zpěv se taky nijak nezměnil. Vesměs skupiny, které hrají heavy metal, hrají i speed. Takže připíšu ještě například Grave Digger s Blind Guardian.
thrash metal
- kdo zná Sepulturu, tak ví co je to thrash metal. Je to o něco tvrdší heavy metal. Je kladen větší důraz na syrovost a agresivitu projevu. Známou skupinou, která razila tento styl na sklonku 80-tých a 90-tých let, je americký Testament. A nejznámější kapelou je snad Metallica a Megadeth. Ovšem pouze ve svých ranných časech. Metallica se od thrashe odklonila albem "Load" a Megadeth se začal vzdalovat albem "Cryptic Writings". Všeobecně je tento styl agresivnější než heavy metal.
death metal
- vznikl začátkem 90-tých let. Jedná se o jeden z nejtvrdších hudebních stylů vůbec. Hudba je hodně přitvrzena. Hlavní roli zde hrají naboostrované kytary a zpěvákův chropot, který je chrakteristický pro death metal. Nejznámější kapelou je snad Death, Obituary, Entombed, Grave, Dismember, Unleashed, český Krabathor, polský Vader a spousta dalších. Hlavním spojujícím prvkem death metalových skupin jsou texty. Nejčastěji jde o kritiku společnosti, náboženství, politku apod. Například skupina Obituary na svém albu "World Demise" si vzala na paškál ekologickou krizi. Bolt Thrower zase poukazují nad nesmyslnosti válek apod. Prostě zpívají o všech těch špatných věcech. Ne, neoslavují to. Kritizují to. Samozřejmě, že se najdou spolky, které jen hlásají nenávist vůči lidstvu, ale je to jako všude jinde. Nenávist není tahounem metalu.
doom metal
- pomalý death metal. Základy jsou pořád stejné, ale celkové znění je úplně jiné. V tomto stylu se vůbec poprvé objevují nemetalové nástroje, jako například housle u My Dying Bride, harfy u Elbereth, ženský andělský hlásek a violoncelo u Theatre Of Tragedy apod. Prostě doom metalové skupiny nastolili nový směr, kudy se metal začal ubírat. Nejtypičtější doom metalová skupina dneška je: tvrdá hudba, dva zpěváci (ženský hlas a mužský chropot) a různé flétny, housle, samply, klávesy apod.
black metal
- Tento styl je asi nejextravagantnější ze všech metalových žánrů. Některé skupiny zřejmě nepochopily, co hudební skupiny mají v popisu práce a místo toho, aby pořádně cvičili někde v garáži, tak vypalovaly kostely, zabíjeli se navzájem a jejich hudba byla mizerná. Tak vypadal black metal v ranných začátcích. Dnes je to v drtivé většině jinak. Jediné, co si dnešní blackmetalové skupiny ponechaly je tzv. "warpaint". Bíle natřené tváře a černě dokreslené různé škleby apod. Ale to je image, svým způsobem je to komerční záležitost. Ovšem mnoho skupin se tímto způsobem zviditelňovat nemusí, ale přesto se malují. Dnešní black metal je hojně doplněn klávesy, samply a různými doplňky. Nemetalové nástroje mají zelenou i v tomto, nebo právě v tomto stylu. Kytary jsou naladěné o něco výš než je tomu například v deathu a zpěváci zpívají tím ječákem, jaký známe například v podání Cradle Of Filth, či Dimmu Borgir apod. těch skupin, co hrají black metal je strašná spousta. Dnes je to asi nejoblíbenější styl vůbec, takové kapely jako je Lothlorien, Nokturnal Mortum, Liar Of Golgotha, Ancient, Vintersorg, Siebenburgen, Manegarm, Nagelfar, a mnoho mnoho dalších. Tento styl se hlásí k satanismu a je proti náboženství jako takovému. Názory jednotlivých black metalových skupin jsou různé, ale převládá názor, že každý člověk je zodpovědný za svůj život a má věřit především sobě a svým schopnostem. O tom vlastně, velmi zhruba, je moderní satanismus. Obracejí se víc k historii a mytologiím svých zemí. Na severu dříve řádili Vikingové. A právě oni jsou jedním z hlavních témat black metalových textů. A také se některé skupiny inspirují folklórní hudbou své země. No a pak to zcela po svém zakomponují do svých skladeb a vzniknou z toho tak výborná alba jako například "Goat Horns" od Nokturnal Mortum (Ukrajina) či "Ahenian Echoes" od Nightfall (Řecko) a nebo album "Till Fjalls" od Vintersorg (Norsko). Všeobecně je black metal pořád na vzestupu a už jde především o hudbu a ne o činy.
např.- "Cruelty And The Beast" od britských Cradle Of Filth, tak mi dá za pravdu. Propracovaná hudba do nejmenších detailů. A ještě ten námět. Co dodat? Hraběnka Báthoryová nebyla žádný svatoušek.
grind core
- Je to prostě náhul. Základy převzaty z death metalu a pořádně přihulené kytary a zpěv je ještě brutálnější. např. Kataklysm
industrial metal
- tento průmyslový styl je zvláštní tím, že v hudbě se objevují strojové zvuky. Takový technický, kovový a zběsilý metal. Jako když někdo hraje ve fabrice. Příkladem může být Fear Factory či Strapping Young Lad. Obě kapely se vyznačují zběsilým tempem. Strapping je o něco zběsilejší než Fear Factory. Na albu Demanufacture od FF je právě slyšet to kovové znění.
(převzato od prof. Petříčka)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gabrik Gabrik | Web | 25. září 2005 v 13:37 | Reagovat

Já grind core poslouchám, mám ho hodně rád a právě ten zvukový bordel mě ouplně  fascinuje. Na grind coru je ale nejlepší, že nemusíš mít dlouhé vlasy, kovové obruče kolem paží a potetované končetiny a přitom posloucháš tu nejzběsilejší hudbu na světě.

2 Gabrik Gabrik | Web | 25. září 2005 v 13:38 | Reagovat

Je hezké, že pohledná slečna poslouchá metal. A Strapping Young Lad jsou určitě zběsilejší a je zapříčiněno určitě tím, že na bubenické stoličce sedí bývalý bubeník Death.

3 deathka deathka | E-mail | 14. listopadu 2005 v 19:58 | Reagovat

Pěkný stránky, jen mi trošku vadí, že tenhle článek je převzatej od autora petříčeka z metalmaniacs.cz a neni to tu nikde uvedený (zvlášť když se o mě píše v sekci věnovaný grind coru) ;-)

4 Rišo Rišo | 10. prosince 2005 v 18:05 | Reagovat

...hmm pekné.Mám však jednu výhradu:

píšeš o Thrash metale a nespomenieš kapelu SLAYER???

5 cepín cepín | Web | 5. ledna 2006 v 16:10 | Reagovat

a o deathu a bez Morbid Angel? :o)

6 Dark angel Dark angel | 23. května 2006 v 10:32 | Reagovat

Chybí gothic metal!!!!!!!!!!

7 Dark angel Dark angel | 23. května 2006 v 10:33 | Reagovat

Gothic metal -

- můj velmi oblíbený styl. Následovník doom metalu. Ovšem mnohem jemnější a melodičtější. V tomto stylu je povoleno skoro všechno. Hlavní je, aby to mělo takovou tu trošku melancholickou náladu. Samozrějmě, že, stejně jako celý metal, i gothic metal musí vycházet z el. kytar. V tomto stylu se samozřejmě používají různé smyčcové nástroje, flétny, hoboje a spousta, spousta dalších hudebních nástrojů. Prakticky všechno co hudebníky napadně. Zpěv by měl být spíš odlehčenější a neměl by to být žádný chrcák. Ba naopak. Upčedňostnován je hluboký mužský hlas a čím dál častěji ženský zpěv. Vůbec v tomto stylu se ženy vyskytují podstatně více než v jiném metalovém stylu. Je spousta skupin, kde jsou dva zpěváci. Ale na rozdíl od doom metalu mužský zpěv je převážně čistý a srozumitelný a žena zpívá buď operním zpěvem (velmi častá varianta) a nebo normálně. Ten operní zpěv bývá velmi kvalitní. Vůbec zpěvačky v metalových skupinách mají kvalitní hlas. Skupiny: Lacrimosa, Dreams Of Sanity, Dreadful Shadows, Lacuna Coil, Haggard, Cemetary Of Scream, Macbeth, Tristania, Trail Of Tears, On Thorns I Lay, Entwine, Dominion, a česká Silent Stream Of Godless Elegy, v těchto skupinách zpívají muž a žena a v následujích kapelách se o zpěv postaral hlavně muž: Ever Eve, My Insanity, Aion, Ancient Ceremony, Heavenwood, Crown Of Autumn a spousta dalších. A to jsem se zmínil jen o pár skupinách. Je jich mnohem víc. Ješte bych se zmínil o Nightwish. V této skupině zpívá jenom žena a to operním hlasem.

8 siky siky | Web | 4. června 2006 v 16:50 | Reagovat

To dark angel: Nevím, nevím, ale myslím, že v Nightwish zpívá i basák!!!

9 siky siky | Web | 4. června 2006 v 16:54 | Reagovat

jo a co NU-metal!!!

10 HřbiTovanda HřbiTovanda | 17. června 2006 v 10:55 | Reagovat

gothic metal je přece v "metal 1", stačí se jen líp podívat!

11 HřbiTovanda HřbiTovanda | 17. června 2006 v 11:13 | Reagovat

dpc, sem to napsala blbe - chci říct- v "metal 2" , hned jako prvni

12 GHAAR GHAAR | 20. června 2006 v 21:36 | Reagovat

Tak za prvé,jak můžeš v black metalu uvádět kapely jako COF??????Takovou sračku cpát do tohoto stylu by tě nemělo ani napadnout!Dimmu Borgir patří ke kapelám,ke kterým vzhlížim,ale s black metalem namaj nic spolešného!!Za druhé,jak můžeš říci,že warpaint je komerční záležitost???DARKTHRONE a Mayhem jsou snad komerce??Nehlásali náhodou něco o boji proti komerci???Že jejich hudba byla zpočátku mizerná???A o co si myslíš,že jim šlo?Dnešní black metal vůbec není doplňěn o různé klavesy atd.....to zas do toho pleteš atmo black!Nesmíš to ale házet do jednoho pytle!!A že je black metal na vzestupu,to nevim,ale s tim že jde o hudbu a ne o činy,v tom se sejdem!!!!Tenkrát to bylo opravdu někdy až přehnané to míš pravdu.Snad Varg v base přišel na to,že vraždou black metal na nohy neposatví a možná je mu to teď líto!!!Neber to jako nadávky,ale jako radu!To co tam mo black metalu píšeš,má spoustu chyb!!!A k těm COF,neber to jako black metal,nikdy!!!!!!!Měj se

13 _ch4ng3d _ch4ng3d | E-mail | Web | 28. června 2006 v 19:04 | Reagovat

Par poznamek:

1.NU METAL SUXXX

2.Warpaint a Corpsepaint nejsou o komerci ale o image. Image neni vzdycky komerce, je to vyjadreni

3.Stydel bych se mluvit o Power Metalu a nezminit Helloweeny

4.Metallica se k Thrashi vratila na albu St.Anger

5.Jinak celkem uchazejici clanek a blog taky v pohode, mej se

14 lord Di@blo lord Di@blo | 4. srpna 2006 v 11:59 | Reagovat

dobre okopceny z http://www.vagas.unas.cz/ClanekOMetalu.htm  ale jinak nic

15 m4ro m4ro | 4. září 2006 v 15:09 | Reagovat

Jj,metallica st.anger good....a stare alba jeste lepsi...a kazdy si neco z alba load a reload najde...

16 nymus nymus | E-mail | Web | 12. září 2006 v 13:44 | Reagovat

Se mi zdá že se tu zase spousta lidí snaží škatulkovat art - na to bych se bejt váma vybod a šel si něco poslechnout :)

17 Dark Tenshi Dark Tenshi | 22. září 2006 v 0:31 | Reagovat

XD

18 Jucifer Chertekselonen 666 Jucifer Chertekselonen 666 | 2. prosince 2006 v 13:58 | Reagovat

Podle odborné literatury....(ehm ...no, Spark, jak jinak že...) bylo psané, že Cradle Of Filth hrají vamperotic atmo-metal, alespoň na novým albu Thormography!!!!

19 bLaCk bLaCk | 16. prosince 2006 v 23:46 | Reagovat

Hey omfg..kde je Nu-metal???!

20 Otak Otak | 21. prosince 2006 v 22:25 | Reagovat

Juknete na muj blog :) http://rage.blog.cz

21 Ian Ian | 6. března 2007 v 12:36 | Reagovat

U toho speed metalu by ses měla hlavně zmínit o heloweenech a Stratovarius je taky spíš power-speed než heavy ;)

22 Stanley666 Stanley666 | E-mail | 31. července 2007 v 15:31 | Reagovat

Hezký článek,

měl bych ale pár výhrad ohledně zařazení některých kapel, do jednotlivých stylů. Především v heavy metalu máš poměrně velkou chybu. Stratovarius a Helloween patří jednoznačně k severoevropskému speed metalu (další: Hammerfall, Timeless Miracle, atd...). Heavy metal představují např. kapely Accept, Judas Priest, možná i AC/DC a Black Sabbath, ale to je spíš hard rock. Celkově heavy metal má velmi blízko k hard rocku, což se o speedu rozhodně říci nedá. Doom metal se vyvinul přímo z heavy metalu, zrovna jako black metal (Venom-Black Metal), death je v pořádku, ale z grindu bych tam přeřadil Kataklysm (poslechni si In the Arms of Devastation), ber to jen jako malou korekturu.

Hezkej blog

23 wital wital | E-mail | Web | 8. září 2007 v 13:39 | Reagovat

mrtkejte na profi blog http://witamin-team.blog.cz metal 4rever spousta klíčů , programů , návodů díky wital

24 Anetka Anetka | 29. března 2011 v 20:07 | Reagovat

Metal 4ever.. *-*

25 lmetalgirl lmetalgirl | Web | 28. prosince 2013 v 18:57 | Reagovat

Suprový článok. Ja počúvam najviac death metal-Arch Enemy.
Čítala som tu ďalej a nič. Gothic metal, Nu-metal...akoby sa zabudlo.
P.S . Keď som prvý raz zistila,  že tatino počúva metal, myslela som, že je asi posledný človek metalista. A potom: každý druhý na gympli je metalák. No jak keby ma blesk trafil

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.